 |
V Novem mestu bomo z razvojem visokega šolstva na področjih naravoslovja in tehniških ved ter zgraditvijo univerzitetnega središča in znanstveno-tehnološkega parka, regijskega mrežnega podjetniškega inkubatorja in velike poslovne-industrijske cone dosegli osredotočenost ustanov znanja in podpornega okolja za gospodarski preboj te regije.
Predmet projekta
- Razvoj visokega šolstva na področju naravoslovja in tehniških ved in izgradnja univerzitetnega središča s spremljajočimi objekti,
- Izgradnja znanstveno-tehnološkega parka,
- Regijski mrežni podjetniški inkubator,
- Poslovno-industrijska cona v Novem mestu.
Cilji projekta
S koncentriranjem institucij znanja in podpornega okolja za podjetništvo doseči gospodarski preboj regije.
Priložnosti oz. težave, ki jih odpravljamo s projektom
Za gospodarstvo JV Slovenije je značilna zgoščenost industrije v okolici Novega mesta. Vsi ekonomski kazalci regije kažejo na ekonomsko učinkovito regijo z zdravim industrijskim jedrom, ki predstavlja gonilno silo gospodarstva. Čeprav je močna industrija prednost regije, zanjo to pomeni tudi določeno pomanjkljivost.
V regiji je majhnih podjetij v povprečju manj kakor v drugih regijah, zaradi česar je treba v prihodnje spodbuditi prav to področje, da bi preprečili gospodarska tveganja regije. Visoko šolstvo v regiji je na začetku razvojne poti, medtem ko delujočih tehnoloških parkov in podjetniških inkubatorjev ni. Večina raziskovalnega dela se odvija v izvozno usmerjenih podjetjih. Dodatno težavo regije predstavljajo velika podjetja, ki lahko ob odhodu povzročijo ne le regionalne, ampak tudi nacionalne gospodarske probleme, saj bi s tem lahko povzročili veliko brezposelnost.
Ponujene priložnosti
V regiji močno primanjkuje znanja na področju naravoslovnotehniških ved, prav tako v regiji ni ustrezne infrastrukture, ki bi omogočala razvoj visokošolskih zavodov in visokotehnoloških podjetij v okviru tehnološkega parka. Zato je treba pospešeno spodbuditi razvoj podjetništva, predvsem z razvojem regionalnega mrežnega inkubatorja. Regija potrebuje tudi ustrezno veliko poslovno-industrijsko cono, ki bo omogočala prihod domačih in tujih podjetij.
Učinki projekta
Razvoj znanstveno-tehnološkega parka in mrežnega podjetniškega inkubatorja bo ob postopnem razvoju visokotehnoloških podjetij in ob izgradnji ustreznih poslovnih con prispeval k večji dodani vrednosti in tehnološkemu preboju ter globalni konkurenčnosti regije. Posledično to pomeni približno 1.300 novih delovnih mest.
Razvoj koncentriranega poslovnega okolja bo imel pozitivne posledice tudi za regionalni razvoj v Sloveniji, na primer na obstanek ljudi na podeželju in hitrejši razvoj gospodarstva v Beli krajini in kočevsko-ribniški podregiji (podizvajalci v dobaviteljski verigi).
Delovna skupina
Vodja ožje delovne skupine za izgradnjo gospodarskega središča JV Slovenije je dr. Metka Gorišek z Ministrstva za gospodarstvo.
Člani ožje delovne skupine za izgradnjo gospodarskega središča JV Slovenije:
- Tadej Burgar, generalni direktor, Direktorat za obrambo in politiko, Ministrstvo za obrambo,
- Metka Černelč, generalna direktorica, Direktorat za prostor, Ministrstvo za okolje in prostor ,
- dr. Vidic Tomaž, generalni direktor, Direktorat za ceste, Ministrstvo za promet,
- dr. Primož Pristovšek, v.d. generalnega direktorja, Direktorat za znanost in visoko šolstvo, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo,
- Lojze Boh, Direktorat za proračun, Ministrstvo za finance,
- mag. Igor Strmšnik, namestnik direktorja, Služba Vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko,
- mag. Peter Ješovnik, namestnik direktorja, Služba Vlade RS za evropske zadeve.
|